SLOVENSKÁ HUDOBNÁ LIGA SLOVENSKÁ HUDOBNÁ LIGA SLOVENSKÁ HUDOBNÁ LIGA SHL GRAND STUDIO, s.r.o.
O súťaži / História súťaže

História súťaže

6. ročník 2016

Veľkými zmenami a posunom vpred sa niesol celý šiesty ročník SHL. Prvou a najhlavnejšou zmenou bola zmena názvu súťaže, z pôvodnej Stropkovskej hudobnej ligy na Slovenskú hudobnú ligu. Keďže organizátori chcú SHL priblížiť čo najbližšie ku kapelám, zmenili sa aj miesta organizovania základných kôl. Tie sa postupne, približne v trojtýždňových intervaloch v období od januára do mája 2016, konali v hudobných kluboch vo Svidníku (HOLIČSTVO), Bratislave (BRITISH ROCK STARS), Trnave (ARTKLUB), Banskej Bystrici (KLUB 77), Žiline (Klub Kolečko), Nitre (Music a Cafe), Košiciach (GES CLUB). Finále sa organizovalo po prvykrát pod holým nebom na veľkom pódiu v bratislavskom Auparku. Zmenili sa aj pravidlá vystúpení. Napríklad finalisti mali okrem autorských piesní povinne jednu ľubovoľnú prevzatú skladbu.

Podporu súťaži SHL prišli vyjadriť počas základných kôl účasťou v porote napríklad členovia kapely AYA, muzikant a hudobný producent Zoli Tóth či automobilový pretekár Rišo Gonda. Vo finálovej porote za stôl zasadli stálice slovenskej hudobnej scény ako Jožo Ráž a Ľubo Horňák z Elánu, či Feďo Gašparík z Metalindy, speváčka Monika Agrebi, za textársku obec Juraj Soviar, novinárka Felícia Boronkay, členovia predchádzajúcich víťazov Matúš Cíger z Mofokiller a Ivana Kovačicová z Landfilu a v neposlednom rade top partner a garant súťaže Milan Herstek. Finále SHL slovom sprevádzal Rado Mešša.

Do súťaže sa prihlásilo 48 interpretov, z ktorých sa vyformovala 8-členná zostava finalistov: Deadwings (Nitra), WILD PEOPLE (Nitra), 4ewer (Žilina), Stripless (Levice), Jaro Mojžiš Band (Košice), Sematam (Nitra), The Parentals (Košice), EUFORY (Martin), náhradníkmi boli KLONS (Bratislava) a ESO (Prešov).

Samotnému finále predchádzalo vystúpenie a workshop (s podporou Yamaha) Rolanda Kanika a Sama Hošeka. Počas finále nesúťažne vystúpili víťazi predchádzajúcich ročníkov SHL - LANDFIL (Trnava, 5. ročník) a Heľenine Oči (Prešov, 1. ročník).

Výsledky finále

Kompletné výsledky


5. ročník 2013/2014

Piaty ročník SHL pokračoval nastavenými zmenami zo štvrtého ročníka. Odborná porota hodnotila výkony 26 kapiel a sólových interpretov, ktorí sa predstavili v mesiacoch 10-11/2013 na pódiu svidníckeho klubu Holičstvo, v 8 základných kolách. Právo postupu do finále získali Juraj Tauber (Trnava), noXcuse (Žilina), Druhé Ja (Šuňava), Papyllon (Prešov), The Cardinals (Bardejov) a LANDFIL (Trnava). Novinkou boli aj ďalšie kategórie – najlepší spevák/-čka, najlepší muzikant/-tka, muzikantské srdce, najlepší mladí a sympatie divákov.

Finále sa uskutočnilo v Divadelnej sále mesta Stropkov v piatok 31. januára so začiatkom o 18. hodine. Porota v zložení Miro Tásler (IMT Smile), Martin Husovský (Komajota), Milan Herstek (producent, exkluzívny partner LeonArt studio), Vlado „Randy“ Gnepa (producent, Mafia Corner), Rasťo Papp (Studio 7), Mayo Petranin (spevák Castaway, One second hotel, Ravenhill, Signum regis), Martin Mihalčin (Heľenine Oči, víťaz 1. ročníka SHL), Peter „Koník“ Vyslocký (Atlantida, víťaz 3. ročníka SHL), Matúš Cíger (GAS/Mofokiller, úradujúci víťazi 4. ročníka SHL), Zoli Tóth (Randal Group), Michaella Papp (speváčka), Róbert Bartoš (Rádio Kiss), Michal Frank (hudobný novinár), Vlado Michal (multiinštrumentalista), Matyk Gibej (bubeník), Slavomír Rapáč (realizačný manažér), Martin Blaško (produkčný manažér), Ľubomir Sluk (riaditeľ súťaže) sa zhodla na tomto konečno poradí

Výsledky finále

Kompletné výsledky


4. ročník 2011/2012

Najzásadnejšou novinkou novej edície bol nový organizátor - Reklamná, produkčná a umelecká spoločnosť GRAND STUDIO, s.r.o., rovnako ako aj zmena miesta základných kôl, ktoré sa uskutočnili v období november 2011 až január 2012 v hudobnom klube Holičstvo vo Svidníku. Do 4. ročníka sa prihlásilo 83 kapiel, z ktorých sa v desiatich základných kolách predstavilo 60. Z nich porota dala odporúčanie 27 kapelám z ktorých napokon vzišla finálová zostava Born for reason, Karavana, GAS, Liquid Princess, The Difference, yelllowe, Renaissense, Ranné Toporenie.

Finále sa uskutočnilo v nedeľu 25. marca 2012 v Divadelnej sále mesta Stropkov. Z hudobného maratónu, ktorý sa začal o tretej popoludní, vzišlo tesne pred polnocou nasledujúce poradie:

Porota základných kôl bola zložená z hudobníkov a odborníkov pohybujúcich sa v hudobnej brandži - Vlado Michal, Milan Herstek, Šarkaň, Pali Olejár, Vlado Sluk, Martin Matyk Gibej, Martin Blaško, Ľubomír Sluk.

Finálová porota pozostávala z členov poroty základných kôl rozšírená o členov skupín a interprétov slovenskej hudobnej scény, zástupcov hudobných štúdií, vydavateľstiev, rádií, produkčných spoločností, organizátorov hudobných festov, partnerov súťaže a prominentných hostí ako Miro Tásler, Ľubo Horňák, Julo Viršík, Milan Herstek, Juraj Vančík, Monika Agrebi, Róbert Bartoš, Vlado Randy Gnepa, Rasťo Papp, Zoli Tóth, Peter Tomko, Martin Mihalčin, Mayo Petranin a ďalší.

Výsledky finále

Kompletné výsledky


3. ročník 2008/2009

Najúspešnejším vydaním Stropkovskej hudobnej ligy bol jej tretí ročník, ktorý sa konal na prelome rokov 2008 a 2009 a jeho záber mal prívlastok celoslovenský. Do súťaže sa prihlásilo 41 kapiel, pričom viacerí z nich už mali za sebou úspešné vystúpenia na rôznych regionálnych, celoslovenských a medzinárodných súťažiach (Prešovský Liverpool, Coca Cola Popstar, Rockoko, Rebrík, Live International Award). Vysoká úroveň sa premietla aj do rekordnej návštevnosti v divadelnej sále Mesta Stropkov. Finálovú osmičku vytvorili Metal Cranium (Prešov), Atlantida (Prešov), Power of Flower (Košice), Ravenclaw (Košice), Nuda Corpora (Gelnica), Suprafon (Stropkov), Waterfall (Kráľovský Chlmec) a The Illusions Trio (Veľké Kapušany). O konečnom poradí rozhodovala porota na čele s predsedom Vladom Michalom a členmi Pavlom Prokopovičom, Petrom Schlosserom, Jurajom Toporom, Vilom Gutrayom, Zoli Sallaiom, Andym Ďuricom, Robom Šimkom, Martinom „Lynchom“ Mihalčinom, Rišom Rusnákom, Vladom „Randym“ Gnepom, Filipom Lenárthom a Petrom Derencsenyim. Víťazom tretieho ročníka sa stala skupina Atlantida pred Suprafonom a Ravenclawom. Prvé dve skupiny si spolu s Heľeninými očami zahrali na megakoncerte v stropkovskej športovej hale s Tublatankou. Okrem tohto koncertu sa finalisti predstavili na spoločných akciách a jednom pódiu v roku 2009 spolu s No Name, Katkou Knechtovou, IMT Smile, či Horkýže Slíže.

Výsledky finále


2. ročník 2006/2007

Práve úspech „očí“ bol jedným z odrazových mostíkov k tomu, aby občianske združenie Yuven v roku 2006 pripravilo druhý ročník Stropkovskej hudobnej ligy. V Katolíckom dome Andreja Hlinku (bývalé kino Tokajík) sa konali tri kolá s necelou tridstiatkou súťažiacich. Do finále postúpili Gagas (Prešov), M-Station (Margecany), So Fine (Humenné), Morana (St. Ľubovňa), Tubul (Prešov), Amnesist (Stropkov) a Neon Union (Rozhanovce). Od začiatku sa do úlohy favoritov nominovali So Fine, čo svojim finálovým verdiktom potvrdila aj odborná porota. Napriek hudobnému potenciálu a účasti na viacerých letných festivaloch sa So Fine rozpadli, čím sľubne sa rozbiehajúcu kariéru ukončili. Druhý ročník SHL sa konal vďaka podpore konta Orange.

Výsledky finále


1. ročník 2003-2005

Stropkovská hudobná liga sa o slovo prvýkrát prihlásila v jeseni 2003. Motiváciou k zorganizovaniu prvého ročníka bolo ponúknuť priestor amatérskym kapelám prezentovať svoju tvorbu pred širokým publikom. Filozofia súťaže si uložila za cieľ podporu talentovaných hudobníkov v širšom rozsahu a najlepším kapelám ponúkla spoluprácu aj po uplynutí časového horizontu trvania súťaže. V rámci prvého ročníka sa do súťaže, ktorá sa konala v legendárnom Estées Clube, prihlásili takmer štyri desiatky mladých kapiel predovšetkým z východného Slovenska. SHL sa od začiatku stretla s veľkým záujmom nielen medzi hudobnou verejnosťou, ale aj medzi početným publikom zo Stropkova a okolia. Finále prvého ročníka sa konalo v divadelnej sále Mesta Stropkova. Odborná porota, v ktorej nechýbali napr. Katka Knechtová a Martin Migaš zo skupiny Peha, rozhodla o tom, že víťazom premiérového seriálu sa stali Heľenine oči z Prešova. Na druhom mieste skončila Trebišovská O2H a tretia priečka pripadla skupine Nostrum z Košíc. Cena mesta si odniesla kapela Stars zo Sniny.

Pred vydaním prvých dvoch albumov Impérium lahodných chutí a Tafasasamáš bodovali Heľenine oči s klipom k singlu Marianna, ktorý vyhrala kapela ako hlavnú cenu spolu s jeho natočením v profesionálnom nahrávacom štúdiu.

Výsledky finále

×

Sledujte nás na Facebook-u

Staňte sa našim fanúšikom a budete informovaný vždy medzi prvými...
FANPAGE: #Slovenská hudobná liga SKUPINA: #SLOVENSKÁ HUDOBNÁ LIGA

Sledujte informácie aj priamo od organizátora
FANPAGE: #grandstudio.sk